Ślub na głowie


Ślemy zaproszenia
Przed ślubem wysyłamy kartki informujące o ślubie, które służą jednocześnie za zaproszenie. Jeżeli chcemy poinformować większe grono o ślubie, ale nie chcemy zapraszać wszystkich na wesele należy wysłać kartki na których podaje się wyłącznie nazwiska narzeczonych, dzień i miejsce ślubu.
To ile gości zamierzamy zaprosić na ślub zależy tylko od tego jak wielką planujemy uroczystość. Przede wszystkim wypada zaprosić rodziców 'młodej pary', rodzeństwo obojga, świadków, rodziców chrzestnych, dziadków, krewnych, lub część z nich, przyjaciół - ludzi z którymi chcemy się dzielić tym szczególny momentem w życiu.

Miejsce na wesele
Zazwyczaj na weselną uroczystość rezerwuje się salę w restauracji albo w hotelu. Przed ostateczną decyzją zaleca się próbną konsumpcję, obejrzenie sali, porównanie z ofertą innych branych pod uwagę miejsc. Na miejsce weselne można również wynająć halę sportową, świetlicę czy też rozstawić wielki namiot. Dobra atmosfera na weselu w dużej mierze zależy od tych właśnie decyzji, gdyż to serwis wynajętego lokalu zapewnia potrawy, napoje, nakrycia i inne akcesoria dlatego dobrze prze wyborze miejsca na wesele kierować się referencjami.

Prezenty ślubne
Jeżeli chcemy aby ominęła nas wątpliwa przyjemność otrzymania pięciu tosterów, czterech robotów kuchennych, trzech zestawów sztućców, lub przedmiotów, które nie są w 'naszym stylu' - możemy sporządzić listę prezentów i rozesłać ją do gości. Możemy również wybrać konkretny sklep w którym zostawimy listę z samodzielnie wybranymi z ze sklepu rzeczami, należy tylko o takiej formie prezentów wcześniej poinformować gości.
Jeżeli zapraszamy dużo gości nie otwieramy od razu prezentów, odkładamy je na specjalnie wyznaczony do tego stół i dopiero po uroczystości rozpakowujemy. Przy mniejszej ilości gości możemy zrobić to od razu, na przykład po głównym daniu.

Ślub
Wszyscy goście powinni wziąć udział w ceremonii zaślubin, niegrzecznie jest przyjść dopiero na przyjecie weselne. Młoda para wita gości przed kościołem. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wcześniej wszyscy spotkali się już w domu narzeczonych i stamtąd wspólnie w orszaku weselnym udali się do kościoła. Goście wchodzą do kościoła pierwsi. Kiedy już wszyscy zajmą miejsce, następuje uroczyste wejście 'młodej pary'. Panna młoda trzyma w ręku bukiet kwiatów, który rano wręczył jej narzeczony. Przebieg ceremonii kościelnej należy omówić wcześniej z kapłanem, jak na przykład oprawa muzyczna. Należy też wcześniej się zorientować czy nie jest zabronione filmowanie i fotografowanie przed ołtarzem. Nowa poślubiona para wychodząc z kościoła musi również być gotowa na niespodzianki przygotowane przez rodzinę i znajomych. Do niespodzianek tych należy na przykład rzucanie przed kościołem na chodnik tuż przed parą młodą - ryżu lub monet na szczęście. Monety należy pozbierać.

Wesele
Po ślubie ojcowie panny młodej i pana młodego witają przybyłych gości szampanem, tuż przy wejściu na sale, w której odbywać się będzie wesele.

Przy stole
Jeżeli zapraszamy dużo gości warto aby uniknąć chaosu i nieporozumień ustawić na stołach wizytówki z nazwiskami zapraszanych osób, inną alternatywą jest powieszenie przy wejściu 'planu sytuacyjnego', na którym narysowane są wszystkie stoły i oznaczone miejsca gości. Pamiętajmy nie sadzajmy obok siebie osób, które nie pałają do siebie sympatią. Ten dzień powinien być dla wszystkich miły. Panuje zasada, że pośrodku szerszego boku stołu siedzi panna młoda, po prawej ręce pan młody. Obok z prawej siedzi ojciec narzeczonego, obok z lewej matka narzeczonej. Zamiast teściów obok panny młodej i pana młodego mogą siedzieć rodzice. Jeżeli na sali jest kilka stołów, należy przeznaczyć jeden stół dla młodej pary oraz ich rodziców i najbliższych krewnych.

Toasty
Toasty najlepiej wygłaszać miedzy posiłkami, w żadnym razie podczas posiłków. Tego dnia być może wiele osób będzie chciało wygłosić toast, dlatego warto wcześniej ustalić kolejność i porządek. jeżeli na ślub zaprosiliśmy kapłana odmawia on przed jedzeniem krótką modlitwę. Pierwszy toast powinien wygłosić ojciec lub/i matka panny młodej, później ojciec lub/i matka pana młodego. Następnie rodzeństwo, i przyjaciele ze znajomymi. Na koniec pan młody lub/i panna młoda dziękują mówcom za życzenia, a gościom za przybycie na ślub i życzą wszystkim udanej zabawy

Data utworzenia:

powrót do sklepu

wszystkie artykuły

Przelewy24 - bezpieczen i szybkie płatności on-line